بیمه حمل و نقل

بیمه حمل و نقل کالا یا بیمه باربری، قدیمی ترین رشته در بیمه های بازرگانی است. در این نوع بیمه خسارت های وارد شده با کالا در اثر وقوع خطرهای بیمه شده در مسیر حمل، جبران می شود. با توجه به اینکه افراد ذینفع در معاملات بین المللی (خریدار، فروشنده بانک و شرکت های حمل و نقل) ملیت های مختلفی دارند و در هر کشور، قوانین و مقررات خاصی حاکم است، برای هماهنگی بیشتر در اکثر کشورهای دنیا از شرایط یکسانی برای ارائه پوشش بیمه نامه های حمل و نقل استفاده می شود.

در رشته بیمه باربری، بیمه‌گر متعهد می‌شود در مقابل حق‌بیمه‌ای که از بیمه‌گزار دریافت می‌کند، خسارات وارده به کالای مورد بیمه در جریان عادی حمل و نقل را با در نظر داشتن پوشش‌های خریداری شده، جبران کند.

چه کسانی پوشش بیمه باربری را نیاز دارند؟
واردکنندگان، صادرکنندگان، شرکت‌های حمل و نقل داخلی و بین‌المللی، شرکت‌های بازرگانی و ترخیص‌کاران، تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و صاحبان کالا که به دلایل گوناگون تصمیم به انتقال کالا از یک منطقه به منطقه دیگری دارند، می‌توانند درخواست کننده پوشش بیمه باربری باشند.

بیمه حمل و نقل

بیمه باربری داخلی:

مبدا و مقصد این نوع بیمه‌نامه در داخل کشور قرار دارد. بیمه‌نامه‌های حمل داخلی تابع شرایط و مقررات داخل کشور است.

*خطرات اصلی:
خطرات اصلی تحت پوشش در این بیمه‌نامه شامل “آتش‌سوزی، انفجار، حادثه وسیله نقلیه (تصادف، تصادم، واژگون‌شدن و پرت‌شدن)” است.

*خطرات اضافی:
“بارگیری و تخلیه، سرقت کلی، ریزش کوه، پرت‌شدن کالا از روی کامیون حامل کالا، برخورد کالا با اجسام خارجی، سرقت کلی” به عنوان خطرات اضافی و با دریافت حق بیمه اضافی تحت پوشش بیمه‌نامه قرار می‌گیرند.

این نوع بیمه‌نامه به دو صورت موردی و قراردادی صادر می‌شود.
– بیمه‌نامه باربری داخلی موردی: در این نوع به ازای هر بارنامه یک بیمه‌نامه صادر می‌شود.
– بیمه‌نامه باربری داخلی قراردادی: قرارداد بیمه باربری داخلی نیز با توجه به مشکلات صدور بیمه‌نامه موردی داخلی، برای صاحبان کالا و مؤسسات حمل و نقل داخلی که نیازمند تحت پوشش قرار دادن محموله‌های متعدد در هر روز هستند؛ ارائه شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *